Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cestování 2008 - Chorvatsko

24. 9. 2008

Jako cíl pro naši první delší letošní cestu jsme si vybrali Chorvatsko. Konkrétně místo Seline u Starigradu - Paklenica, kousek nad Zadarem.

Byla sobota 7.6.2008 a my v 6.45 vyrazili na cestu. Měli jsme před sebou 770 km.

První větší zastávka byla na oběd u Grazu, na stejném parkovišti jako vloni při cestě na Istrii. Od oběda nás však vyhnala zatažená obloha a po pár kilometrech začalo pršet a déšť nás neopustil ani při přejezdu Slovinska a Chorvatska. Nic moc :-(

K moři jsme už ale přijeli za sucha a šťastní, že jsme cestu zvládli bez problémů (až teda na za jízdy odlítlý Petrův ledviňák kdesi na dálnici v Chorvatsku).

Ubytování bylo krásné, počasí se tvářilo docela obstojně a tak jsme si mohli začít užívat dovolenou.

Měli jsme před sebou spoustu plánů a z nich jsme i nějaké uskutečnili:

1. výlet podél pobřeží po jadranské magistrále směr Rijeka - krásné zatáčky, panoramata, prostě super. V městečku Karlobag jsme odbočili směr vnitrozemí a jeli průsmykem Oštarijska vrata na Gospič a odtud na Sveti Rok. Tam jsme měli v plánu směřovat na průsmyk Mali Alan. Jak jsem měla vyčteno, mělo se jednat o nezpevněnou cestu oblastí, kde se natáčel Vinettou. A taky jo - skončil asfal, podél cesty bílo-červené pásky a cedulky "Pozor, miny" - pozůstatky války z 90. let. Dál jsme jeli asi 20 km po makadamu, střihli jsme si krásný enduro výlet :-) Navíc nám začal docházet benzín a tak jsme jeli dolů "samospádem" :-) Do Seline jsme přijeli šťastní a plni zážitků.

2. Zadar - než jsme se vydali za památkami na prohlídku historické části města, navštívili jsme obchod Yamaha, kde jsme Peťovi koupili nový ledviňák. Obchod to byl sice menší, ale zboží měli pěkné - hlavně helmy HJC :-) Zadar byl pěkný (kostel Sv. Donáta, procházka po nábřeží atd.), ale na nás tam bylo nějak moc lidí. Moc rádi jsme se ze Zadaru vymotali a jeli do městečka Nin, kde se nachází nejmenší katedrála na světě. A to bylo to pravé místo pro nás - historická část městečka je na ostrůvku, pěkné úzké uličky, málo lidí :-)

3. Protože se nám moc líbila klikatá projížďka podél pobřeží, dali jsme si ji ještě jednou a tentokrát na dvou motorkách. Taky přece musím zkusit sjet gumy skoro až po okraj :-)

4. A protože nejsme jenom motorkáři, ale taky turisté, tak jsme si dali i nějaké pěší výlety: vyrazili jsme trošku do hor, objevit kouzlo okolí Seline. Kousek od apartámu začínal národní park Malá Paklenica a tak jsme se koukli i tam. Sice to bylo až večer po celodenním dešti, ale "zakamzíkovali" jsme si po skalách i tak moc pěkně. S baťohem na zádech jsme se vydali i do vedlejšího Starigradu, kde byl moc pěkný kostelík a na pobřeží stará strážní vež "Večka kula".

Když se k výletům připočte ještě koupání a nějaký ten odpočinek, tak týden utekl ani nevíme jak a my jeli zase domů. Nechtělo se nám. Pobyt jsme si tedy protáhli o jeden den až do neděle (původně bylo v plánu jet v sobotu a přenocovat ve Slovinsku v lázeňském městečku Ptuj). V neděli jsme vyrazili domů od moře v 9.45 a motorky přistály doma na dvoře ve 20.30 :-)

  

 

Náhledy fotografií ze složky Chorvatsko 2008

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář